Budowa wyciągu na Cieńkowie

W Wiśle, w ośrodku narciarskim Cieńków trwają prace przy budowie nowej, czteroosobowej kolejki krzesełkowej. Wczoraj, ze Słowacji przyleciał helikopter Mi 171, aby ustawić sześć największych podpór kolejki,  poprzednie cztery ustawił dźwig. Śmigłowiec w widowiskowy sposób montował poszczególne elementy konstrukcji. Trudna i ryzykowna akcja trwała kilka godzin.

 

Na tym jednak budowa się nie kończy. Pracownicy będą musieli naciągnąć linę kolejki, zamontować całą instalację oraz dokończyć budowę maszynowni. Wtedy pozostaną już tylko próby bezpieczeństwa.

Do tej pory w Wiśle-Malince dostępny był podwójny wyciąg orczykowy. Tworzyły się przy nim dosyć spore kolejki. Nowoczesny wyciąg, uruchomiony zostanie jeszcze w listopadzie i będzie mógł w ciągu godziny przetransportować na szczyt stoku 2,2 tys. narciarzy. Zamiast na środku, kolej usytuowana będzie z prawej strony stoku, co znacznie poszerzy trasę. Dodatkowo dolną i górną polanę Cieńkowa obsługiwać będą dwa wyciągi talerzykowe o długości 400 m każdy. Na trasach możliwy będzie pomiar czasu zjazdu. W planach jest także budowa wyciągu taśmowego oraz karuzeli narciarskiej typu Rotundo dla dzieci.