Monografia Bielska-Białej

 

Powstała pierwsza w historii monografia Bielska-Białej. To wynik sześciu lat pracy 24 historyków pod przewodnictwem prof. Idziego Panica z Uniwersytetu Śląskiego.

W początkowej wersji monografia miała składać się z trzech tomów oddzielnie opisujących Bielsko i Białą. Ze względu na ogromną ilość zebranych informacji dotyczących Białej, m.in. z archiwów Krakowa i Lwowa, zdecydowano się ostatecznie wydać cztery tomy. Najtrudniej uzyskać było materiały z okresu II wojny światowej. Część archiwów została wówczas zniszczonych.

Pierwszy tom zatytułowany "Bielsko od zarania do wybuchu wojen śląskich (1740)” powstał przy współpracy prof. Idzica Panica z Bożeną i Bogusławem Chorąży, Jerzym Gorzelikiem, Jerzym Polakiem, Zbigniewem Wilczkiem i Markiem Wójtowiczem. Drugi tom „Biała od zarania do zakończenia I wojny światowej” napisał Jerzy Polaczek przy współpracy Piotrem Keniga. Tom III "Bielsko od wojen śląskich do zakończenia I wojny światowej", pod redakcją prof. Wiesławy Korzeniowskiej, napisali Piotr Kenig i Janusz Spyra przy współpracy Elżbiety Filip, Ewy Janoszek, Danuty Kocurek i Adama Kubacza. Tom IV "Bielsko-Biała w latach 1918-2009" napisany został pod redakcją prof. Ryszarda Kaczmarka.

Nakład wynosi 500 egzemplarzy. Przez pierwsze pół roku wszystkie cztery tomy nabyć można w księgarniach na terenie Bielska-Białej w promocyjnej cenie 480 zł.