W najnowszym numerze

Drodzy Czytelnicy!

Z radością przekazujemy kolejny numer Beskidów. Jesteśmy przekonani, że podczas długich zimowych wieczorów lektura najnowszego magazynu aktualności turystycznych dostarczy Państwu rozrywki, ale także pozwoli uzyskać praktyczne wskazówki na to jak bezpiecznie przetrwać sezon.

Mając na uwadze ukształtowanie naszego regionu, który sprzyja sportom zimowym zwracamy szczególną uwagę na omówienie zasad jakie powinien znać każdy kto pragnie zimą czynnie spędzać wolny czas.

W magazynie znajdziecie Państwo artykuły przywołujące miejsca, które warto odwiedzić z różnych powodów. Beskidy zachwycają o każdej porze roku, jednak zima jest czasem szczególnym. Ośnieżona Babia Góra ze strony 12, zatopiona w białym puchu Jeleśnia na stronie 22, urzekająca Istebna – strona 20, zachwycający na stronie 25 Szczyrk, gościnny Cieszyn ze strony 26, czy wreszcie rozkochane w sporcie Wilkowice ze strony 27 to miejsca, które szczególnie pragniemy polecić Państwa uwadze tej zimy.

Treść Beskidów skupia się również na bezpieczeństwie. Tuż przed sezonem odwiedziliśmy ratowników GORP i zapytaliśmy o zagrożenia na jakie jesteśmy narażeni w górach zimą. Przed wyruszeniem na stok polecamy rozmowę ze strony 19.

Kultura i tradycja to kolejne tematy, które wierzymy, że zwrócą Państwa uwagę. Okres Świąt Bożego Narodzenia jest pełen zwyczajów, o których mogą Państwo przeczytać na stronie 29. Zanim zasiądziemy do wigilijnego stołu, pełnego tradycyjnych słodkości proponujemy krótki przegląd naszych regionalnych przysmaków na stronie 30.

Wszystkim naszym Czytelnikom życzymy rodzinnych świąt, pełnych ciepła i miłości, gwaru przy wigilijnym stole i zapachu zielonej choinki, który pozwoli na chwilę zadumy, refleksji i odpoczynku.

 

Wesołych Świąt Bożego Narodzenia!

 

 

5  Gwiazda Apoloniusza Tajnera

Konkursy Euroregionu

Nowa sala koncertowa

7   Hala pod Dębowcem

Wirtualny spacer po Bielsku-Białej

8   W jedności siła

Nowe skocznie w Bystrej

9   Żywa Szopka

Dawcom w darze

10 Bielsko-Biała przeżyjesz dwa razy

więcej

12 Zimowy Diablak

13 Powiat bielski – beskidzka przygoda

14 Narty z głową w kasku

16 Przygotuj się na zimę

18 600 km przez Beskidy

19 Bezpieczeństwo w górach

20 Białe szaleństwo w gminie Istebna

22 Zimowa Jeleśnia

24 Bibułkowe kwiaty

25 Szczyrk siła energii

Mróz pod górami

26 Zima po cieszyńsku

27 Wilkowice kochają sport

28 Skitouring z PTTK

29 Tradycje Bożego Narodzenia

30 Wypieki wigilijnego stołu

32 Z łańcuchami bezpieczniej

34 Informacja turystyczna

36 Krzyżówka

 

LATO/JESIEŃ 2010

Oddajemy w Państwa ręce kolejne wydanie Magazynu Aktualności Turystycznych „Beskidy”, obejmujące tematyką lato i nadchodzącą jesień – okres dużej aktywności turystycznej. Jeśli będą Państwo w tym czasie w Beskidach, zachęcamy do udziału w imprezach zwłaszcza tych, którym patronuje

nasze czasopismo. Już 14 sierpnia w Ustroniu odbędą się Mistrzostwa Polski w Podawaniu Baraniny, a tydzień później nad Jeziorem Żywieckim regaty w ramach Memoriału Adama Banaszka.  25 września zapraszamy do Wisły na kolejną edycję widowiskowego Biegu Kelnerów,
7 listopada natomiast, organizatorzy III Maratonu Beskidy 2010, zachęcają wszystkich chętnych do sprawdzenia kondycji w biegu górskim. Więcej o imprezach  piszemy na stronach 6-7.

Lato w mieście wcale nie musi być nudne. W Bielsku-Białej można przeżyć dwa razy więcej, korzystając z oferty ze strony 8. W Cieszynie natomiast, można poczuć się zaproszonym na wspaniały jubileusz – 1200-lecia legendarnego założenia miasta. Szczegółowy program znajdą Pań

stwo na stronie 11.

W dniach od 31 lipca do 8 sierpnia, beskidzkie kurorty zamieniają się w scenę 47. Tygodnia Kultury Beskidzkiej. To największy i jeden z

najstarszych  festiwali folklorystycznych w Polsce, którego nie da się przegapić, będąc w tym czasie w Beskidach. Miasta żyją tym wydarzeniem, o czym piszemy na stronie 14.

Po imprezach tradycyjnie zapraszamy na odpoczynek w góry. Istebna (strona 18) i Jeleśnia (strona 20), to gminy oferujące wypoczynek w ciszy i spokoju na łonie natury, blisko tradycji i powracających na hale owieczek, o których piszemy na stronie 12 i 13.

Tych z Państwa, którzy przyjadą w Beskidy w miesiącach jesiennych zapraszamy na romantyczny spacer do jednego z największych parków w Europie. Park w Żywcu przeszedł gruntowną rewitalizację i powrócił do swej dawnej świetności. W jesiennej scenerii prezentuje się zachwycająco, można to zobaczyć na stronie 24.

 

Redakcja

 

Spis Treści:

 

5 Światowe gwiazdy sportu.

6 Baranina 2010. W Ustce po beskidzku.w Bielsku-Białej.

8 Lato w Bielsku-Białej. III Maraton Beskidy 2010.7 W Wiśle znów pobiegną kelnerzy. XVI Memoriał Adama Banaszka.

10 Perły bielskich nekropolii.

11 1200 lat. Cieszyn bez końca. Bielska Synagoga.

12 „Hej! Idóm se owieczki z Baranij góreczki...”.

14 47 Tydzień Kultury Beskidzkiej.

18 Lato i jesień w Gminie Istebna.

19 W poszukiwaniu  utraconego  zdrowia.

20 Zapraszamy do Jeleśni.

22 Szlakiem Zabytków  Techniki.

24 Jesienny spacer po parku.

25 Łysa Góra. Królowa Beskidu  Morawsko-Śląskiego.

26 600 km przez Beskidy.

28 Urlop z dzieckiem.

30 Żaglówki wróciły na Jezioro.

32 Informacja turystyczna. Naturalne kąpieliska.Goczałkowickie.

34 Krzyżówka.