Beskidzkie nasienie

Rekordowym wynikiem zakończyło się zbieranie nasion buka w beskidzkich lasach. Przechowanych zostanie 18,6 ton nasion, a sadzonki, które z nich wyrosną „zasilą” Beskidy. To największy zbiór od ponad 35 lat. Tym bardziej, że buk obradza rzadko, czasem trwa to nawet 8 lat.

Od lat świerczyny w lasach beskidzkich wymierają. Trudno nie zauważyć nagich beskidzkich szczytów, których z roku na rok jest coraz więcej. Dokładniej przyjrzymy się temu problemowi w wiosennym numerze „Beskidów”.

Popularną świerczynę zastępują buki, które powoli stają się podstawowym gatunkiem lasów tego rejonu. Ginące drzewa zostaną zastąpione sadzonkami, które wyrosną z zebranych nasion. Buk jest zdecydowanie bardziej odporny na różne nawet najbardziej ekstremalne zjawiska. Nasiona zostaną odpowiednio spreparowane, doprowadzone do wilgotności 8-9% i przechowywane przez kolejne lata w temperaturze -10 stopni C. Oprócz tegorocznych nasion przechowywane są nasiona z ubiegłych lat. Zebrane zostały przez różne nadleśnictwa, w tym leśników ze Słowacji i Czech. Kolejnym etapem będzie wysianie w szkółkach i przeniesienie ich do lasów.

Ilość zebranych nasion w poszczególnych regionach:

Bielsko-Biała (około 4,2 tony)

Ustroń (ponad 4,1 tony)

Andrychów (ponad 2,1 tony)

Ujsoły (1,9 tony)