Dom w górach światełko w ciemności

Po całym dniu wędrówki zbliżamy się do celu. Zapada zmierzch, w lesie robi się ciemno. Zostało nam jeszcze nie więcej jak kilkaset metrów, choć nogi odmawiają posłuszeństwa. Wizja ciepłej herbaty dodaje nam sił. Wreszcie jest! Pomiędzy drzewami błyska niewielkie światełko w oknie, słychać dźwięk gitary i wtórujący mu śpiew.

Więcej…

 

Dolina Popradu

Źródła Popradu znajdują się w sło­wackich Tatrach Wysokich. Potoki wypływające ze stawów Hińczowego i Popradzkiego łączą się i już jako rzeka okrążają Tatry od wschodu i po­łudnia, aby później skierować się na północny-wschód kotliną pomiędzy Magurą Spiską a Górami Lewockimi. Kilkakrotnie zmieniając kierunek nur­tu, rzeka dociera w końcu do granicy Polski.

Więcej…

 

Gunie, Czepce, Brucliki

O tradycyjnym stroju góralskim nie tylko cepry wiedzą dziś niewiele. Luki w informacjach na jego temat coraz bardziej widoczne są wśród samych ludzi gór. Szczególnie, że wiedza to wcale nie taka prosta. Strój ewoluował na przestrzeni wieków. Zmieniały się tkaniny, ale miał swój kanon, taki znak, z którego jasno wynikało czy noszący go czło­wiek jest krakowiakiem wschodnim czy zachodnim, góralem czarnym czy białym.

Więcej…

 

Zapomniany Tor Saneczkowy

Na stokach Koziej Góry, w cieniu drzew przez lata funkcjonował jeden z najciekawszych, wyczynowych torów saneczkowych, na którym wychowało się wielu mistrzów Polski i olimpijczyków. Obiekt rozciąga się wzdłuż szlaku oznaczonego zielonym kolorem, który z bielskich Błoni prowadzi na Kozią Górę (683 m n.p.m.).

Więcej…

 

Nad szczytami

Idąc od strony budynku szkoły szybowcowej widzę startujący samolot, za którym majestatycznie unosi się szybowiec. Obok hangaru spotykam grupkę ludzi siedzących przy niewielkiej radiostacji, z której docierają odgłosy krótkich komunikatów nadawanych przez pilotów z powietrza. Pytam o Sebastiana Kawę – okazuje się, że jest "w górze".

Więcej…